Blog

Kapadokya ATV (Quad) Tur

Atv safari denilince de ilk akla gelen bölgelerden Kapadokya’nın birbirinden güzel vadilerinde, peri bacaları arasında gerçekleştirilen, hem yerli Türk hem de dünyanın her tarafından yabancı misafirler tarafından oldukça büyük ilgi gören turistik bir aktivite olan ATV turunu, Kapadokya geziniz sırasında mutlaka deneyimlemelisiniz.

Kapadokya’da ATV dışında yapılacak tüm diğer aktiviteler için; Kapadokya’da Neler Yapılır adlı yazımıza bakabilirsiniz.

vadiler ve peri bacaları arasında ATV keyfi

Kapadokya’da Adrenalin Dolu Bir Aktivite olarak ATV TURLARI

Kapadokya’ya seyahat eden yerli yabancı tüm gezginler arasında, tehlikesiz ama bir o kadar da adrenalin dolu extrem aktivitelerde Kapadokya balon turları ardından ilk sıraya yerleşen ve genç yaşlı herkes tarafından merak edilen, sevilerek yapılan ve uygun önlemler alındığında son derece güvenli olan ATV safari etkinliği ile ilgili merak edilen, fiyatlarından, süresine tüm bilgileri ve sık sorulan soruları sizler için derledik.

ATv Safari Ne Zaman Yapılır? ( Hangi Mevsimde ve Günün Hangi Saatinde?)

Kapadokya’da Atv turları, sene boyunca, yaz, kış, sonbahar, ilkbahar demeden, 4 mevsim boyunca aralıksız olarak yapılmaktadır. Hatta ve hatta Covid-19 dönemi boyunca olan haftasonu yasaklarında otellerde konaklayan ve otelden dışarı çıkmaması gereken misafirler bile, bazı acentalara ait, şahsi arazi olan Kapadokya vadilerinde, yasak boyunca dahi özel ATV turlarına katılabilmiştir.

Atv turlarının diğer aktivite ve turlar gibi belirli bir saati de yoktur. Tabi ki günbatımı saatleri gibi, yoğun tercih edilen saatlerde, kalabalık bir grupla safariye çıkma şansınız ve daha çok eğlenme şansınız daha büyüktür ancak günün tercih ettiğiniz herhangi bir saatinde, sadece 2 ATV motoru ile bile tura çıkabilirsiniz.

Atv Turu Çeşitleri

Kapadokya’da ATV turları genelde 4 çeşit adı altında toplanmaktadır ancak bu aktivitenin tailor-made olduğunu yani sizin isteklerinize, hayallerinize ve beklentilerinize adapte edilmeye son derece müsait olduğunu da hatırlatmak isteriz.

 1. Kısa Tur – 1 saatlik parkurlarda yapılan turdur.
 2. Standart Tur – 2 saatlik parkurlarda yapılan, daha geniş bir alanda panaromik tur yapmanızı sağlayan turlardır
 3. Uzun Tur – 4 saatlik parkurlarda, nispeten daha zorlu bir atv turu çeşididir
 4. Premium Tur – Yarım gün ya da tam gün şeklinde, profesyonel turist rehberi eşliğinde, hem Kapadokya’nın önemli turistik noktalarını tanıyıp, hem de bu extrem aktivitenin aynı anda tadını çıkarabileceğiniz, size, ihtiyaçlarınıza ve hayallerinize uygun şekilde adapte edilebilecek türde, yalnızca 1 kişiden tutun, kendi arkadaş grubunuzla kapalı grup oluşturarak, daha uygun fiyatlara da yapabileceğiniz safari şeklindedir.
 5. Günbatımı ATV Turları – Günün en çok rağbet gören saatleri olduğu için en sıklıkla katılınan ATV turudur. Çok rağbet görmesinin birinci nedeni, gündüz saatlerinde ve güç içersinde Kapadokya’nın vadilerinde, müzelerinde, yeraltı şehirlerinde v.b. noktalarında kültür ve doğa gezileri yapan kişilerin, tur programları bittikten sonra bu saatlere denk gelmeleri iken, bir diğer sebebi ise gün batımında ATV sürüş keyfidir.

Atv Sürmek Tehlikeli mi?

ATV’ler 4 tekerlekli arazi araçlarıdır ve Kapadokya’daki safarilerde kullanılan araçlar, Kapadokya’nın coğrafi şartlarına ve safari rotasında geçilecek noktaların arazi şartlarına göre dizayn edilmiş, bakımları mutlaka zamanında yapılan, son derece güvenli araçlardır. Kar, yağmur, çamur, çöl, göl demeden güvenle sürülebilecek bir yapıya, dengeye ve lastiklere sahip araçlardır – elbette verilen güvenlik talimatlarına ve hız sınırına uymanız kaydıyla –

Ayrıca sürüş sırasında, sürücünün de, var ise artçı yolcunun da mutlaka kask takma zorunluluğu olmakla beraber, turlar sırasında belirli bir hız sınırının geçilmesi de kesinlikle yasaktır. Sıkılmayacağınız kadar hızlı ancak gruba ayak uydururken kendinizi riske etmek zorunda kalmayacağınız kadar sakin bir hız, grup lideri tarafından ayarlanmakta ve güvenli sürüş için, tur öncesi size gerekli bilgiler ve talimatlar verilmektedir.

İlaveten grup halinde çıkılan turlarda, rehberin motoru hariç en fazla 16 ATV olabiliyor ve bu gibi kalabalık safarilerde, genelde hem tur lideri rehber, hem de grubun en arkasından takip eden ikincil bir rehber motoru oluyor.

Kimler Atv Turu Yapabilir?

Atv safariyi 5 yaşından büyük ve sağlıklı her insan yapabilir. 12 yaşından küçük çocukların bilseler ya da kendilerine güveniyor olsalar dahi ATV sürmeleri yasaktır. 12-18 yaş aralığındaki çocuklar, ebeveynlerinin onayı ile kendileri sürebilecekleri motoru tek başlarına kiralayabilirler.

ATV sürmek için, araba kullanmayı bilmeye gerek yoktur. Hatta bisiklet sürmeyi bilmeye bile gerek yoktur zira 4 tekerlekli ve dengeli bir araç olduğu için, temel yön ve denge becerileri olan bir ergen ya da yetişkin, kısacası yürümeyi bilen ve birazcık cesareti olan herhangi bir kişi, kısa bir pratikten sonra sürebilir. Zaten sürüş tekniği ve seyir güvenliği için gereken bilgiler tur öncesi sizlere mutlaka detaylı şekilde aktarılacaktır.

Atv Safari Parkurlarında İzlenen Rotalar ve Görülen Yerler ( Hangi Bölgelerde Yapılıyor? )

Atv safari sırasında takip edilen rotada görebileceğiniz önemli Kapadokya vadilerinden bazılarını aşağıda sıraladık ancak tüm hepsini, kısa parkur olan 1 saatlik safari de görmeniz elbette mümkün değil. Tur süresi uzadıkça, görülecek noktaların sayısı da doğru orantılı olarak artacaktır elbette.

Genel rota için ise, Çavuşin kasabasından Uçhisar Kalesi’ne kadar olan rota içinde olduğunu söylemek mümkün. Kapadokya’nın hangi bölgesinde konakladığınız farketmeksizin, Ürgüp, Göreme, Avanos v.s. araç ile yapılıyor da olsa, otel transferleriniz de rotanın bir parçasını oluşturmuş oluyor aslında 🙂

ATV Turu 2021 Güncel Fiyatları

Kapadokya’da ATV turu fiyatları tur süresi, şirket, katılımcı sayısı v.b. pek çok faktöre göre değişkenlik gösteriyor;

Hangi turu yapacaksınız? Uzun mu kısa mı? Kaç kişisiniz? Hangi saatlerde tur yapmak istiyorsunuz?

 • 1 Saatlik ATV turu için motor başı fiyatlar 2021 ilkbaharı itibariyle 100 TL-150 TL arasında değişiyor.
 • 2 Saatlik ATV safari fiyatları ise yine motor başı 200-250 TL bandında.
 • 4 saatlik ATV turu fiyatları ise genelde motor başı 600 TL civarına geliyor.Eğer tam gün tur şeklinde bir safari yapmak isterseniz, 4 saatlik fiyat yaklaşık 2’ye katlanıyor ve kişi başı 600-800 TL arası bir bedel ödemeniz gerekiyor ancak bu fiyata genelde öğle yemeği ve rehberlik hizmeti de dahil ediliyor.

Fiyatlara dahil olan hizmetler:

 • Kapadokya’daki otelinizden alınış ve tur bitimi otelinize bırakılış
 • Kasklardan, bonelere, dizliklerden dirsekliklere, eldivenlere gereken güvenlik ekipmanları
 • ATV motoru kiralama bedeli – yakıt dahil –
 • Grup turu ise ve siz özel olarak özel bir rehber talep etmediyseniz, panaromik tur sırasında, genel anlatım yapacak tur rehberi ve rehberin motoruna ve ulaşımına ait giderler
 • Fiyatlar pek çok şirkette motor başına ödenir. Bir motora 2 kişi binebilir. Arkadaş grubu ya da aile şeklinde gidip, 3 tane ya da daha fazla ATV motorunu aynı anda kiraladığınızda, pek çok şirket tarafından hatırı sayılır indirimler teklif edilecektir. Pazarlık payınız artacaktır.

Yanıma Ne Almalıyım?

 • Atv turuna gelirken, yanınıza kask, dizlik, dirseklik gibi ekipmanlar almanıza gerek yok. Tur şirketi tarafından, bu zorunlu güvenlik ekipmanları, safari fiyatının içinde olmak kaydıyla temin edilecektir ancak safari sırasında,
 • Kapadokya güzelliklerini kayda almak istiyorsanız, imkanınız varsa yanınıza fotoğraf makinesi ya da kameradan farklı olarak, baş üstü gopro kamera tarzında bir alet almanız çok iyi bir fikir olabilir. Safari sırasında, tur lideriniz aralıklı olarak özellikle de balon manzaları noktalarından, güzel vadilerin fotoğraflamaya değecek kısımlarına kadar çeşitli noktalarda molalar verecek ve foto çekmenize imkan tanıyacaktır ancak güvenli sürüş açısından, seyir sırasında fotoğraf ya da video çekmemelisiniz. Bu yüzden go pro getirmeyi ihmal etmeyin.
 • Mevsim şartlarına uygun kıyafetler ve ayakkabıları unutmayın. Yaz mevsiminde yapıyor olsanız bile, soğuktan değil ama Kapadokya’nın yakıcı gündüz güneşinden korunmak için kollarınız değilse de en azından bacaklarınızı kapatacak kıyafet tercih edebilirsiniz. Ayrıca flip flop terlikler gibi şeylerin yolda takılma düşme gibi riskleri olduğundan, yaz mevsiminde bile mutlaka spor ayakkabı tercih etmelisiniz.
 • Vadiler arasında dolaştığınız parkurunuz boyunca, susayabilir ya da acıkabilirsiniz. Bu yüzden yanınızda 1-2 pet şişe su ve acil durumda açlığınızı bastıracak kadar ufak bir atıştırmalık almak isteyebilirsiniz.

 

                         

   +90 538 428 74 11              real.dreamstravel 

 

Related Articles

Back to top button