BlogCappadocia Activities

Kapadokya Balon Turu 2022

Kapadokya Balon Turu Rehberi (2022 Fiyatları, En İyi Turlar, Tavsiyeler)

Son güncelleme 28 Şubat 2022

Kapadokya‘ya geldiğinizde mutlaka yapmanız gereken popüler aktivitelerden birisi de dünyaca ünlü Balon Turu. Tabi yükseklik korkusu, özel bir rahatsızlığı ve çekincesi olmayanlar için. Kapadokya Balon Turu, dünyanın çeşitli tatil otoritelerince dünyada yapılabilecek en güzel aktiviteler arasında da başlarda yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın en iyi ve en yoğun balon turu parkurlarından da birisi konumunda.

 

Kapadokya Balon Turu Fiyatları

2022 sezonu için Kapadokya Balon Turu fiyatı;

 • Mart ayında kişi başı 140-190 Euro,
 • 01 Nisan – 31 Ağustos tarihleri arasında kişi başı 170-200 Euro,
 • Eylül ve Ekim aylarında ise kişi başı 190-240 Euro arasında.

Verilen hizmet kalitesi ve talep yoğunluğuna göre rakamlar ay ay değişkenlik gösterebiliyor. Biraz pahalı ancak almaya değer.

Fiyat içerisinde özel araçlar ile otelinizden alma ve tur bitiminde otelinize bırakma, uçuş öncesi kahvaltılık atıştırmalıklar, yaklaşık 1 saatlik balon turu, tur sonrası şampanya/alkolsüz içecek ile kutlama, hatıra olarak size özel uçuş sertifikası ve sigorta dahil oluyor.

Balon turu dünyanın her yerinde pahalı bir tur. Arkasında büyük bir ekip çalışması, balon ekipmanı, bakım giderleri gibi çok sayıda maliyet olduğundan dolayı bu fiyatlarda oluyor.

Nasıl bir deneyim?

Kapadokya denilince akla ilk gelen şeylerden birisi de şüphesiz sıcak hava balonları ile yapılan turlar. Her sabah gün doğumundan önce yüzlerce sıcak hava balonlarından oluşan konvoy ile Kapadokya’nın eşsiz güzellikteki manzaralarını havadan izlemek katılımcılar için gerçekten olağanüstü ve rüya gibi bir deneyim.

Balon turları ile aynı zamanda Kapadokya’nın muhteşem vadileri ve peri bacaları üzerinden gün doğumunu izleyebiliyorsunuz. Balon turu bitiminde ise bir kutlama yapılıyor ve sertifika alıyorsunuz.

En İyi Mevsim, Turlar ve Fiyatlar

Kapadokya’da Balon turları genellikle 20-28 kişilik gruplar halinde yılın her ayı yapılabiliyor. İlkbahar ve sonbahar ayları genelde Kapadokya’da balon turlarının en keyifli yapıldığı aylar olarak kabul ediliyor. Yoğun bir günde yaklaşık 100 adet balon havalanıyor.

Balon turları için tek bir şart var. O da hava koşullarının uygun olması. Sıcak hava balonları genelde rüzgarlı havalarda uçabiliyor, bu nedenle rüzgarın durumu çok önemli. Balonlar Sivil Havacılık tarafından verilen özel sertifikalara sahip kişiler tarafından kullanılıyor.

Balon Turu Hangi Nasıl ve Hangi Saatte Yapılıyor?

Kapadokya Balon Turu genellikle sabah saat 5 gibi başlıyor ve yaklaşık 1 saat sürüyor. Tur acentesi tarafından otelinizden alınarak alana getiriliyorsunuz.

Balon turunun yapıldığı alana geldiğinizde birbirinden güzel renklerde balonların helyum gazı verilerek şişirilmesini izlemek de ayrı bir keyif. Ortam son derece sürrealist bir hal alıyor.

Balonlar nereden kalkıyor?

Sıcak hava balonlarının çoğu Kapadokya’nın merkezi olarak kabul edilen Göreme‘den kalkıyor. Kalkış sonrasında Güvercinlik Vadisi, Zemi Vadisi ve Paşabağ Rahipler Vadisi başta olmak üzere Kapadokya’nın en güzel manzaraları ayaklarınızın altında.

Tipik Balon Turu Programı

Kapadokya’da sıcak hava balonu turu yapan birçok şirket bulunuyor. Genelde tur süreci hepsinde aynı işliyor. Standart veya özel günlere göre turlar bulunuyor. Standart uçuşlar genelde sabah gün doğmadan sabah saat 4-5 gibi balonların kalkacağı alana gitmenizle başlıyor.

Tur şirketleri sizleri konakladığınız yerden alıyor, uçuş öncesi kahvaltı, atıştırmalık veya sıcak içecekler sunuluyor ve sonrasında yaklaşık 1 saat sürecek balon turunuza başlıyorsunuz.

Balon turunun başlamasıyla birlikte sıcak hava balonları yaklaşık 100 feet (300 metre) yüksekliğe kadar havalanıyor. Bu arada güneş de doğmaya başlıyor. Uçuş sırasında Ürgüp, Göreme, Avanos gibi Kapadokya’nın muhteşem yerlerini, peri bacalarının zenginliklerini görme şansı elde ediyorsunuz.

Yaklaşık 1 saat süren uçuş bittikten sonra klasik bir ritüel olan şampanyalı kutlama yapılıyor ve sonrasında uçuş sertifikanızı alıyorsunuz. Sonrasında ise saat 7 gibi tekrar otelinize bırakılıyorsunuz

 

Kapadokya Balon Turu Bilgi ve Rezervasyon

Kapadokya’da balon turu düzenleyen çok sayıda acente bulabilirsiniz. Bizler burada size kendini kanıtlamış, tatilci yorumları da dikkate alınarak kaliteli hizmet alabileceğiniz acenteleri tavsiye ediyoruz.

Kapadokya balon turları için en iyi fiyat garantisi ile bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki rezervasyon formu ile talebinizi iletebilirsiniz. TURSAB belgeli en uygun acenteler tarafından sizinle iletişime geçilecektir.

Rezervasyonda ön ödeme yoktur. Ödemenizi tur günü yaparsınız. Baştan sona profesyonel ve güler yüzlü bir hizmet alırsınız.

Ancak talep yoğunluğu olan dönemlerde kısmi veya tam ödeme istenebilmektedir. Özellikle yoğun dönemlerde balon turunu son dakikaya bırakmadan önceden rezervasyonunuzu yaparak hem en uygun fiyatı alır hem de yerinizi garanti altına alırsınız.

Balonlar, uçuşlar, operatörler ve ekipmanlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce denetlendiğinden dolayı tam donanımlı ve bakımlı balonlarda güvenle uçarsınız.

Balon turları yaz döneminde (Nisan-Ekim arası) sabah 04:00-05:00 saatleri, kış döneminde (Kasım-Mart arası) sabah 05:00-06:00 saatlerinde gün doğumundan hemen önce başlıyor.

Otelinizden alma, uçuş öncesi kahvaltı ve bilgilendirme, balon turu, uçuş sonrası kutlama, sertifika takdimi ve otelinize geri bırakma olarak Kapadokya balon turu yaklaşık toplam 3 saat sürüyor.

Kapadokya’da bulunan tüm otellerden transfer hizmeti veriliyor. Rezervasyon onayınız sonrasında transfer ve uçuş detayları ile ilgili bilgiler ilgili acente tarafından tarafınıza bildiriliyor.

Balon turu fiyatı, hizmet kalitesi ve talep yoğunluğuna göre;

 • Mart ayında kişi başı 140-190 Euro,
 • 01 Nisan – 31 Ağustos tarihleri arasında kişi başı 170-200 Euro,
 • Eylül ve Ekim aylarında ise kişi başı 190-240 Euro arasında.

Lütfen bunu bilerek rezervasyon yapmanızı rica ederiz.

Not: Balon turuna 6 yaşından küçük çocukların katılmasına izin verilmiyor. Ayrıca 16 yaşından küçük çocuklar da ancak aileleri ile uçuşa katılabiliyorlar.

Fiyat içerisinde dahil olan hizmetler

 • Özel araçlar ile otelinizden alma ve tur bitiminde otelinize bırakma
 • Uçuş öncesi kahvaltılık atıştırmalıklar
 • 1 saatlik balon turu
 • Tur sonrası şampanya/alkolsüz içecek ile kutlama
 • Hatıra olarak size özel uçuş sertifikası
 • Sigorta

Related Articles

Back to top button