BlogCappadocia ActivitiesCappadocia Tours

SICAK HAVA BALON TURU KAPADOKYA

Balon Turu nedir nasıldır ne kadardır kimler katılabilir gelin birlikte göz atalım

 

Balon Turu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Balon turuna çıkmak için en gözde mekan neresidir sorusunun cevabı tabii ki Kapadokya. Ay gün farketmeksizin her yıl binlerce turist peri bacalarını ve gün doğumunu izlemeye harika manzaranın keyfini sürmeye geliyor. Özellikle evlenme teklifi etmek isteyenler için romantizmin tadını çıkardıkları harika bir bölgedir ve Kapadokya balon turu bu anlamda da çokça tercih edilir. Dünyada bir çok noktada balon turu yapılsa da gün doğumunun bu kadar güzel seyredildiği ve inanılmaz anların yaşandığı başka bir coğrafya bulmak zor.

Kapadokya Balon Turu  Nedir Kısaca Bahsedelim

Kapadokya’da balon turu sabahın çok erken saatlerinde başlar. Güneşin doğuşu bu saatlerde çok güzel manzaralarla izlenebilir. ilk sefere 1. Uçuş denir ve sabah 4.30 ve 5.30 arasında başlar. Mevsimin, rüzgarın ve havanın durumuna göre süre uzayıp kısalabilir. Bu uçuşlara katılabilmek için sabah uçuştan bir saat önce hazır olmak gereklidir. Balon turu için misafirlerimizi  transfer arabalarıyla otellerinden alıp uçuş sonrasında otellerine bırakıyoruz. Sabah çok erken kalmak istemeyenler için de 2.Uçuş seferleri bulunur.Dileyen 2. Uçuş seferlerine katılabilir. Bu seferlerde güneş doğuşu değil de Kapadokya bölgesinin harika manzarasını izleyerek uçuşunu gerçekleştirmiş olur.

Balon uçuşu için otelden alındıktan sonra balonların yükseleceği alanlara gidiyoruz. Balonların düzenli olarak bakımları yapılır ve güvenlik bizim için son derece önemlidir. Balonlar uçuşa başlamadan önce yerde yatık durumda tutulur. Sonra havalandırmak için tüple sıcak hava verilir  ve yolculuk boyunca gerektikçe yine bu sıcak hava kaynağı kullanılır. Şişmeye başlayan balonlar dik konuma gelirler ama yere bağlı olduklarından yükselmezler. Yolcular balona alındıktan sonra bağlar çözülür ve balonlar yükselmeye başlar. Bu süre yaklaşık 15 dakika kadar sürer. Balon turu 1 saat veya 1,5 saat kadar eşsiz bir manzara eşliğinde devam eder ve sonunda yere yavaşça iniş yapılır.

Uçuşların ardından misafirlerimiz için balondan inince balon önünde şampanyalar açıp mini parti gerçekleştiriyoruz. Bu keyifli tecrübeyi yaşamak isterseniz gelin ve bize katılın.

Rezervasyon için

+90 538 428 74 11

+09 551 662 20 00

Yükselmiş bir balondan yaklaşık 5 ile 20 km. çapında bir alan görülebilir. Bir balon 900 metreye kadar çıkma kapasitesine sahiptir ama genelde en fazla 600 metre yükseklik tercih edilir. Bu yükseliş yavaş yavaş olduğu için peri bacaları da tüm güzelliği ile seyredilebilir. Sabah uçuşlarında özellikle gün doğumu romantik anlar yaşamak mükemmel manzaralar için tam bir ziyafet olur. Rüzgarlı bir bölge olduğundan yaz aylarında bile serin bir hava olacağından yolcuların üzerlerine hırka benzeri giysiler alması gerekir. Kış aylarında ise daha kalın kıyafetler giyilmesi tavsiye edilir. Ayrıca rahat spor bir ayakkabı da iyi bir tercih olacaktır.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları

Tur fiyatları turu düzenleyen firmaya, uçuş süresine kalkış noktasına ve mevsime göre değişiklik göstermektedir. O yüzden net bir rakam yazmak yanıltıcı olabilir. 5 yaş altı çocuklar balona alınmaz ve 12 yaş altı çocuklar için ise %50 indirim yapılır. Ayrıca çiftlere ve turlara özel indirimlerimiz de mevcuttur.

Kapadokya Balon Turu Hangi Mevsimde Yapılır?

Kapadokya balon turu yazı da kışı da mükemmel manzaralarıyla harika olduğu için yılın her mevsimi yapılmaktadır. Bölgede yağışlı günlerin sayısı azdır ama sadece yağışlı ve fırtınalı günlerde uçuş yapılmaz. Firmalarımız tarafından hava durumu yakından takip edilir ve bu günler için uçuş randevusu da verilmez. Yaz mevsiminde biraz daha yoğunluk olması ile birlikte Kapadokya’da her mevsim balon turu keyfi yaşanabilir.

Kapadokya’nın güvercinlikleri ve peri bacaları eşsiz güzelliklerdir. Bu bakımdan turlar Kapadokya’nın daha çok Avanos ve Göreme bölgelerinde düzenlenmektedir.

Kapadokya Balon Turu Güvenli Mi?

Kapadokya, balon turu için en güvenilir bölgedir. Uçuş firmaları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenli olarak denetlenir. Firmalarımız bu konuda çok titiz davranmaktadır. Balonlar kaliteli malzemelerden yapılmaktadır. Balonun şişen kısmı yanmaz bir çeşit kaliteli polimer ürünüdür. Sıcak hava sağlayıcının iki yedeği bulunur. Bunlardan biri sönerse diğeri devreye girer. Ayrıca hepsi sönse bile balon yere bir paraşüt gibi yavaşça iner. Hamileler veya yakın zamanda ameliyat geçirenler balona binemez. Ayrıca 90 yaş üstü kişiler ile bel problemi olanlar da katılamaz. Yükseklik korkusu olanlar ise bu seyahatle korkularını yenebilir. Çünkü balon yavaş yavaş yükselir sonra bir evin salonunda oturuyormuş hissi verir.

Balonlar büyük ve çok renkli olduğundan çok uzaktan görülebilir. Kuşlar bu görüntü nedeniyle korkarlar ve yaklaşmazlar. Bu güne kadar çok az balon kazası yaşanmıştır. Özellikle Kapadokya çok uzun yıllardan beri balon turizmi merkezi olduğundan bu konuda çok deneyim ve birikim sahibidir.

Rezervasyon için

+90 538 428 74 11

+09 551 662 20 00

Related Articles

Back to top button