BlogCappadocia Activities

Kapadokya Atv Turu

                                                              REAL DREAMS TRAVEL AGENCY

                                                                   ORTAHISAR ATV TOUR

The valley, which is approximately 6 km long, is formed by the merger of the Gomeda and Üzengi valleys. It has a touristic structure. You can pass through the valleys more comfortably and easily with the ATV tour. Therefore, it has a more virgin environment. The valley, which draws attention with its churches and multi-storey pigeon houses, is one of the important ATV tracks of the region. According to our entry point, the beginning of the valley is called the Gomeda valley and the last part is called the Üzengi Valley. The name Gomeda comes from the historical ruins at the entrance of the valley, and the name Üzengi comes from the stream in the valley. Üzengi Stream starts from the south of Ortahisar and joins with Damsa Stream. The surrounding of the creek is used as a picnic area in Ürgüp with its mineral water resources and wooded structure. ATV tour in the valley continues in the direction of the stream.

When you start the Stirrup part of the valley with an ATV tour, you can see very impressive dovecotes carved into the high rock walls. Decorations on some of the dovecotes draw attention. It is possible to reach this part of the valley in summer by an earthen car coming from Ortahisar Pancarlık Church. After the dovecotes, the valley widens and proceeds over the stream bed. Towards the end of the valley, a mineral water spring is encountered on the left side. The flow rate of this water source, known as Üzengi İçmecesi, is about half a liter per second. The carbon dioxide excess of the drink, which has an intense sulfur smell, makes it easy to drink. It is said that the drink is good for liver, gall bladder problems, digestive disorders and kidney disorders. Approximately 15-20 minutes after. We reach the uniquely beautiful panorama point of Ortahisar, and here we come to the end of a pleasant ATV tour by watching the sunset.

🏁  UZENGI VALLEY (NATURAL MINERAL WATER)

🏁 PİGEON VALLEY

🏁PANORAMA (SUNSET)

1 Hour Quad Tour

2 Hour Quad Tour

 

 

 

 

 

                              REAL DREAMS TRAVEL AGENCY

                                      ORTAHİSAR ATV TURU

 

Yaklaşık 6 km uzunluğundaki vadi, Gomeda ve Üzengi vadilerinin birleşmesinden oluşmuştur. Turistik bir yapıya sahiptir Atv turu ile vadilerden daha rahat ve kolay geçebilirsiniz. Bu nedenle daha bakir bir ortama sahiptir. Kiliseleri ve çok katlı güvercinlikleriyle dikkati çeken vadi, bölgenin önemli atv  parkurlarından biridir. Giriş noktamıza göre vadinin baş kısmı Gomeda vadisi, son bölümü ise Üzengi Vadisi olarak adlandırılmaktadır. Gomeda adı vadi girişindeki tarihi kalıntılardan, Üzengi adı ise vadi içindeki dereden gelmektedir. Üzengi Deresi Ortahisar’ın güneyinden başlayıp Damsa Çayı ile birleşmektedir. Derenin çevresi maden suyu kaynakları ve ağaçlık yapısı ile Ürgüp’te piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Vadide atv turu dere akış yönünde sürdürülmektedir.

Vadinin Üzengi bölümünü ATV turu ile başladığınızda yüksek kaya duvarlarına oyulmuş çok etkileyici güvercinlikler görülüyor. Güvercinliklerin bazılarında süslemeler dikkati çekiyor. Vadinin bu bölümüne Ortahisar Pancarlık Kilisesi tarafından gelen toprak bir araba yoluyla yaz aylarında ulaşmak mümkün. Güvercinliklerden sonra vadi genişliyor ve dere yatağı üzerinden ilerliyor. Vadinin sonlarına doğru sol tarafta bir maden suyu kaynağı ile karşılaşılıyor. Üzengi İçmecesi adı ile bilinen bu su kaynağının debisi saniyede yarım litre kadardır. Kükürt kokusu yoğun olan içmecenin karbondioksit fazlalığı içimini kolay hale getirmektedir. İçmecenin, karaciğer, safra kesesi sorunları, sindirim bozuklukları ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Üzengi içmece’sinden yaklaşık 15-20 dakika sonra Ortahisarın eşsiz güzelliğe sahip panorama noktasına ulaşıyoruz ve burada güneşin batışını izleyerek keyifli bir atv turunun bitişine geliyoruz

 

🏁  ÜZENGİ VADİSİ (DOĞAL MİNERALLİ SU)

🏁  GÜVERCİNLİK VADİSİ

🏁 PANORAMA (GÜNEŞ BATIŞI)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Articles

Back to top button